Historia Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
Autor: ks. Andrzej Grefkowicz
Odnowa w Duchu Świętym na świecie
Wiosną 1966 r. dwaj wykładowcy Uniwersytetu Duquesne w Pitttsburghu, niezadowoleni ze swojego dotychczasowego życia chrześcijańskiego, postanowili rozpocząć własne duchowe poszukiwania, by ożywić swoją wiarę. W sierpniu tego roku natknęli się na książkę „Krzyż i sztylet” poświęconą działalności Dawida Wilkersona, pastora zielonoświątkowego, który w sposób niezwykle skuteczny prowadził ewangelizację wśród gangów młodzieżowych Nowego Jorku. Drugą pozycją, która wywarła duży wpływ na wspomnianych profesorów, była książka Johna Sherilla „Oni mówią innymi językami”. Ta z kolei opisywała dzieje odnowy zielonoświątkowej w Ameryce. Wykładowcy nawiązali kontakty z zielonoświątkowcami, na skutek których, podczas zainicjowanej modlitwy wstawienniczej, otworzyli się na nadzwyczajne dary Ducha Św.
Odnowa w Duchu Świętym w Polsce
Początki Odnowy w Duchu Świętym w Polsce sięgają 1975 r. Rok ten w Ruchu Światło-Życie został obwołany rokiem Ducha Świętego i dużo modlono się wtedy o Nową Pięćdziesiątnicę. Zdarzały się pojedyncze przypadki doświadczenia wylania Ducha Świętego na poszczególne osoby.
Odnowa w Duchu Świętym w Parafii św. Józefa ONM w Piszu
Historia tej wspólnoty nie jest tak odległa, jak w Polce, bo sięga tylko września 2018 roku, w którym to zawiązała się grupa, a właściwie wyłoniła się ona z wieloletniej wspólnoty Miriam, istniejącej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu.
Około 30 osób zaczęło się formować na spotkaniach w kościele naszej parafii. Opiekunem duchowym został ks. wikary Piotr Grygo, który od dawna związany jest z formacją Odnowy w Duchu Świętym. Poza tym, stosując się do statutu, dokonaliśmy wyboru lidera, została nim Iwona Poznańska. Kolejny krok, to było ustalenie dnia spotkań oraz godziny niedzielnej mszy świętej, na której członkowie mogliby posługiwać. Ksiądz proboszcz wyraził zgodę na wtorkowe spotkania, które rozpoczynamy mszą świętą o godzinie 17.00 oraz niedzielną mszę o godzinie 9.30. Wybór patrona wspólnoty nasuwał się od razu, ale dopiero po przemodleniu wybraliśmy św. Józefa. Obecnie mamy diakonię muzyczną, która swoim pięknym śpiewem wielbi Boga, a nasze spotkania po mszy świętej odbywają się w pięknym Domu Parafialny.
Nasza wspólnota, chociaż młoda, angażuje się w życie parafii, m.in.: posługujemy na mszy świętej, pomagamy kandydatom w przygotowaniu się do sakramentu bierzmowania, prowadzimy Nabożeństwo Pierwszych Sobót. Najważniejszym jednak zadaniem jest uwielbienie Pana Boga oraz wzrost duchowy każdego uczestnika poprzez poznawanie Ducha Świętego, Jego działania oraz przez czytanie i medytację Pisma Świętego.